تبلیغات
ملت بیدار - شگردهای فتنه گران
ملت بیدار
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
در گذشته، فتنه ها عموماً بعد از فراهم شدن ناخواستة بسترها و زمینه ها توسط عده ای از افراد بانفوذ رهبری می شدند. اما امروزه مطالعات فراوان مردم شناختی، جامعه شناختی، روان شناختی، سیاسی، منطقه ای و تاریخی دربارة یک ملت صورت می گیرد تا نقاط قوت و ضعف آن به دست آید و بهترین، سریع ترین و کم هزینه ترین شیوه برای براندازی نظام حاکم بر آن جامعه به کار گرفته شود.

در گذشته، فتنه ها عموماً بعد از فراهم شدن ناخواستة بسترها و زمینه ها توسط عده ای از افراد بانفوذ رهبری می شدند. اما امروزه مطالعات فراوان مردم شناختی، جامعه شناختی، روان شناختی، سیاسی، منطقه ای و تاریخی دربارة یک ملت صورت می گیرد تا نقاط قوت و ضعف آن به دست آید و بهترین، سریع ترین و کم هزینه ترین شیوه برای براندازی نظام حاکم بر آن جامعه به کار گرفته شود.

فتنه های این دوران، همراه با برنامه ریزی های راهبردی دقیقی صورت می گیرند. با شناخت شگردهای فتنه گران بهتر می توان به مقابله با فتنه پرداخت. هدف اصلی بسیاری از فتنه ها علیه جمهوری اسلامی جایگزینی حکومتی لیبرال به جای حکومت اسلامی است. برای تحقق این هدف لازم است از قبل زمینه های فرهنگی، اخلاقی، اجتماعی و ذهنی آن فراهم شود.

به همین دلیل، بدون داشتن یک برنامه استراتژیک بزرگ و جامع، دستیابی به چنین هدفی غیر ممکن است. فتنه ای می تواند مؤثر باشد، که برای همة قدم های بعدی خود برنامه داشته باشد. طبیعتاً اگر فتنه گران تجزیه و تحلیلی استراتژیک از وضعیت یک جامعه نداشته باشند، نمی توانند فهم درستی از قدم های بعدی و حوادث آینده داشته باشند، فقط جلوی چشم خود را می بینند و به همین دلیل احتمال پیروزی آنان بسیار ضعیف است. افزون بر داشتن برنامة استراتژیک، برای اجرایی کردن استراتژی ها نیازمند تاکتیک ها و روش های کنش متناسب با هر موقعیت خاص هستند.

تفاوت دیگر: در فتنه های مدرن، حمایت های خارجی از فتنه گران قدرتِ مانور آنان را افزایش می دهد. در گذشته به این شکل نبود. فتنه ها بیشتر بُعد داخلی داشتند. جین شارپ، یکی از تئوریسین های کودتاهای مخملی و انقلاب های رنگین، به فتنه گران توصیه می کند که در برنامه ریزی استراتژیک خود از جمله اموری که باید متناسب با وضعیت اجتماعی مردم و با توجه به حساسیت های آنان در نظر بگیرند این است که مشخص کنند چه زمانی و چه نوع کمکی از چه گروه خارجی برای پیشبرد اهداف آنان مفیدتر است: آیا کمک ها از طریق سازمان های غیردولتی همچون جنبش های اجتماعی، گروه های دینی و سیاسی و اتحادیه های کارگری صورت گیرد، مفیدتر است یا از طریق نهادهای بین المللی و رسمی.

فتنه های این دوران، همراه با برنامه ریزی های راهبردی دقیقی صورت می گیرند. با شناخت شگردهای فتنه گران بهتر می توان به مقابله با فتنه پرداخت.

۱٫استفاده از شیوه های مبارزة نرم

بر اساس فرمول فتنه، نه مبارزات چریکی و نه مبارزات سخت هیچ کدام در ابتدا به کار گرفته نمی شوند. فتنه گران تلاش می کنند ابتدا بسترهای اجتماعی لازم را فراهم نمایند و حتی الامکان از طریق نرم به هدف نایل شوند. در عین حال، وقتی زمینة لازم فراهم شود و طرفداران زیادی را گرد خود جمع کرده باشند و از طرفی مبارزة نرم به جایی نمی رسد ممکن است از طریق جنگ و مبارزات خیابانی تلاش کنند با تسخیر مراکز حساس، قدرت حاکم را سرنگون کنند.

۲٫ استخدام چهره های موجه و مقدس

داستان روضه خوانی که قربة الی الله همیشه یک روضة غیر مستند را (بدون آنکه خودش بداند) می خواند! که معلوم شد با چند واسطه به یکی از مخالفان اسلام می رسد. آن روضة ساختگی، به قصد تخریب و انحراف در حقیقت عاشورا، اگر بخواهد مقبول مردم شود، باید از زبان خود عاشورائیان گفته شود! باید از زبان چهره های مقدس و تأثیرگذار و به واسطة افراد مورد اطمینان و خوش سابقه صورت گیرد! همین ماجرا را در بسیاری از فتنه ها می بینیم. فتنه گران اصلی برای آنکه بتوانند به اهداف خود برسند، با ترفندهای مختلف می کوشند سخن خود را از زبان چهر ه های موجه و مقدس بیان کنند.

۳٫ استفاده از شعارهای خوب و جذاب

بسیاری از فتنه گران چنین وانمود می کنند که خواهان امنیت و آرامش مردم و اصلاح امور جامعه اند:«وَإِذَا قِیلَ لَهُمْ لاَ تُفْسِدُواْ فِی الأَرْضِ قَالُواْ إِنَّمَا نَحْنُ مُصْلِحُونَ».

منافقان زمان پیامبر، به منظور کارشکنی در کار آن حضرت و برنامه ریزی برای حرکت های براندازانه، کوشیدند از راه تأسیس مسجد (مسجد ضرار) به هدف خود نایل شوند. نیت اصلی آنان ضربه زدن به اسلام و ارتباط با مخالفان خارجی و کارشکنی در فعالیت های دولت اسلامی بود؛ اما با استفاده از قالبی زیبا و از راه تأسیس مسجد به انگیزه حمایت از مردم و ضعیفان و پیرانی که رفتن به مسجد «قبا» برای شان دشوار بود، می خواستند به هدف خود دست یابند: «وَ الّذِینَ اتخَذُوا مَسجِداً ضِرَاراً وَ کفْراً وَ تَفْرِیقَا بَینَ الْمُؤْمِنِینَ وَ إِرْصاداً لِّمَنْ حَارَب اللّهَ وَ رَسولَهُ مِن قَبْلُ وَ لَیحْلِفُنّ إِنْ أَرَدْنَا إِلا الْحُسنى وَ اللّهُ یشهَدُ إِنهُمْ لَکَذِبُونَ» (توبه، ۱۰۷)

در فتنة سقیفه یکی از بهانه هایی که برای کنار زدن امیر مؤمنان داشتند این بود که اگر علی جانشین پیامبر شود، موجب جنگ و آشوب در جامعه شده و به مصلحت جامعة نوپای اسلامی نیست! این سخن خلیفة دوم قابل تأمل است که گفت: «علی … سزاوارترین مردم برای حکومت است؛ ولی قریش تاب عدالت او را ندارد؛ زیرا اگر حکومت را بر عهده گیرد، راهی برای گریز از حق باقی نمی گذارد، و در آن صورت، مردم بیعت خود را می شکنند و در برابر او می ایستند!» خلیفة دوم، به شهادت منابع اهل سنت، می گفت: «پیامبر در واپسین ساعات عمر خویش می خواست دربارة خلافت علی وصیت کند؛ اما من برای جلوگیری از فتنه، او را از این کار بازداشتم!» عمر می گفت چون علی در جنگ های زمان پیامبر بسیاری از قریشیان و کفار را کشته است، حال اگر خلیفه شود، موجب اختلاف و دودستگی در جامعة اسلامی خواهد شد!

منافقان زمان پیامبر، به منظور کارشکنی در کار آن حضرت و برنامه ریزی برای حرکت های براندازانه، کوشیدند از راه تأسیس مسجد (مسجد ضرار) به هدف خود نایل شوند

استفادة ابزاری معاویه از قرآن در جنگ صفین؛

استفاده از نماد رنگ سیاه از سوی بنی عباس برای مقابله بنی امیه و دستیابی به قدرت آنان با استفاده از رنگ سیاه و به منظور جلب توجه شیعیان و برخورداری از حمایت آنان و با شعار «یا لثارات الحسین»، توانستند حکومت امویان را از بین ببرند. اما همین که به حکومت رسیدند نه تنها علویان و شیعیان را در حکومت راه ندادند که بیشتر و شدیدتر از امویان با امامان شیعه و رهبران شیعه برخورد کردند.

۴٫ سخن گفتن از اصول متعالی انسانی

هیچ فتنه گری هرگز خود را مخالف قانون و عدالت و مردم معرفی نمی کند. بلکه دائماً حاکمان وقت را متهم به بی قانونی و ظلم و مردم ستیزی می کنند. آنان همواره از اصول متعالی انسانی دم می زنند. از صلح و عدالت و آزادی و امنیت سخن می گویند، شعارهایی که همواره و همه جا خواسته همگان بوده است. البته معنای این سخن این نیست که هر کس چنین شعارهایی داد واقعاً فتنه گر است. اما نباید فراموش کرد، که فتنه گران نیز چنین شعارهایی سر می دهند. در حالی از قانون گرایی و امنیت و صلح و آزادی و عدالت سخن می گویند که مرتکب بدترین قانون شکنی ها می شوند و با مجموعه رفتارهای خود، امنیت مردم و آزادی آنان را به خطر می اندازند و بدین ترتیب به حقوق اجتماعی آنان تجاوز می کنند! و در حالی خود را مدافع اصول اخلاقی معرفی می کنند که خود بدترین بی اخلاقی ها را مرتکب می شوند. بدترین تهمت ها را به مخالفان خود می زنند و ناجوانمردانه ترین شایعه ها و دروغ ها را علیه مخالفان دامن می زنند!

۵٫ تحریک احساسات

استفادة عایشه از این شگرد برای مقابله با امام علی. همة مورخان اذعان کرده اند یکی از سرسخت ترین دشمنان عثمان، عایشه همسر پیامبر بود. او مدت ها بود در شهر مکه عَلَم مخالفت با عثمان را برافراشته بود و آروزی مرگ او را در سر داشت. و به گونه های مختلف مردم را تحریک می کرد که علیه او قیام نمایند. اما به محض شنیدن خبر قتل عثمان و بیعت مردم مدینه با امام علی با اینکه به سوی مدینه در حال حرکت بود، سفر خود را نیمه تمام گذاشت و به مکه باز گشت و موضع خود را دربارة عثمان به طور کامل تغییر داد و در کنار حجر اسماعیل به صورت علنی و آشکار به مخالفت با امام علی پرداخت و با سخنرانی های احساسی و عاطفی خود کوشید مردم را به بهانة خون خواهی عثمان علیه امام علی بسیج نماید. وی که به دلیل همسری پیامبر محبوبیت فراوانی در بین مردم داشت و به تعبیر امام علی «اطوع الناس فی الناس» بود، توانست با تحریک احساسات مردم و استفاده از موقعیت اجتماعی خود بسیاری از آنان را علیه امام علی تحریک کند و طولی نکشید که مکه را به عنوان پایگاهی برای مخالفان حکومت مرکزی قرار داد و بعد از مدتی طلحه و زبیر نیز به او ملحق شدند.

معاویه نیز برای برپایی فتنة صفین از پیراهن خون آلود عثمان و انگشتان قطع شدة نائله، همسر عثمان، بهرة بسیار برد. وی به مدت یک سال، پیراهن خون آلود خلیفه را بر منبر آویخت و گاه نیز در انظار عمومی آن را بر تن می کرد. معاویه آن قدر با احساسات دینی مردم بازی کرد که گروهی از مردم شام با خود عهد کردند تا وقتی قاتلان خلیفه را به سزای اعمال شان نرسانند، از همسران خود کناره بگیرند و آسایش و راحتی را بر خود حرام کنند! شواهد نشان می دهد معاویه از همان زمان که مخالفت های عمومی علیه عثمان اوج گرفته بود، به این مسأله می اندیشید. این نکته نیز از دید عثمان مخفی نبود، از این رو، وقتی امتناع معاویه را در یاری رساندن به خود دید، او را مورد خطاب قرار داده، گفت: «تو می خواهی من کشته شوم و سپس به خون خواهی من برخیزی». بسیار روشن بود که معاویه هرگز دنبال خون خواهی عثمان نیست و فقط می خواهد با این مسأله احساسات مردم را برانگیزاند تا به مطامع دنیوی خود برسد. به همین دلیل وقتی به طور کامل قدرت را به دست گرفت، هیچ سخنی در این باره به میان نیاورد و حتی در پاسخ به دختر عثمان که مجازات قاتلان پدرش را می خواست، گفت: «این کار نشدنی است و تو به همین راضی باش که دختر عموی خلیفة مسلمینی!»

هیچ فتنه گری هرگز خود را مخالف قانون و عدالت و مردم معرفی نمی کند. بلکه دائماً حاکمان وقت را متهم به بی قانونی و ظلم و مردم ستیزی می کنند

۶٫ شبهه افکنی

برخی از افراد، به منظور فتنه افکنی متشابهات قرآن را گرفته و بدون ارجاع آنها به محکمات، تفاسیر بی مبنا را پایة کار خود قرار می دهند. اینان به منظور ایجاد ابهام و تردید در دل مؤمنان و در نتیجه انحراف افکار عمومی، به متشابهات تمسک می کنند:فَأَمَّا الَّذِینَ فی قُلُوبِهِمْ زَیغٌ فَیتَّبِعُونَ مَا تَشَابَهَ مِنْهُ ابْتِغَاء الْفِتْنَةِ وَابْتِغَاء تَأْوِیلِهِ وَمَا یعْلَمُ تَأْوِیلَهُ إِلاَّ اللّهُ وَالرَّاسِخُونَ فِی الْعِلْمِ …؛

۷٫ تفرقه افکنی

مقام معظم رهبری در این زمینه می فرماید: ۱/۱/ ۱۳۸۶: «یک بخش از جنگ روانی دشمن دامن زدن به اختلافات است. در داخل کشور ما اختلافات قومی، مذهبی (شیعه و سنی) اختلافات جناحی، اختلافات صنفی را ترویج می کنند.»

یک جامعة یک پارچه و متحد، به طور طبیعی سدّ محکمی است در برابر هر گونه فتنه انگیزی. فتنه گران زمانی می توانند ماهی مراد خویش را صید نمایند که در صفوف متحد مردم شکاف ایجاد نمایند. دامن زدن به اختلافات مذهبی و قومی و زبانی می تواند زمینة مناسب برای ایجاد فتنه را فراهم سازد. ایجاد و تقویت گرو ه های مخالف نظام یکی از شگردهایی است که مخالفان نظام برای براندازی آن به کار می برند. به نظر می رسد رشد قارچ گونة گروه های معنویت گرا در کشورهای اسلامی از جمله در کشور جمهوری اسلامی ایران، باید با حساسیت و دقت بیشتری مورد مطالعه قرار گیرد.

یکی از استراتژیست های نومحافظه کار آمریکایی به نام مایکل روبین تأکید می کند که مهم ترین محور و مورد مصرف بودجة جنگ نرم علیه جمهوری اسلامی باید کمک به گسترش فدرالیسم قومی در ایران باشد.


ادوارد ان. لوتواک (Edward N. Luttwak) از عناصر ارتشی و مشاوران نظامی آمریکا معتقد است یکی از راه های تضعیف دولت ایران، ترویج قومیت گرایی در ایران است. باید با تحریک قومیت هایی نظیر بلوچ ها، کردها، اعراب خوزستان و آذری ها ایران را به سوی تجزیه سوق داد.

دانیل برت (Daniel Bertt) از اعضای حزب کارگر انگلستان، فعالیت های گسترده ای در خصوص عشایر و قومیت های عرب خوزستان دارد.  در شهر لندن انجمنی با عنوان انجمن دوستی اهوازی ها- انگلیسی ها تأسیس شده است که یکی از اعضای مؤثر آن همین آقای برت است. وی در مقاله ای با عنوان «فدرالیسم: تنها راه حل اقلیت های ایران» به تحریک عرب های اهوازی بپردازد. وی می کوشد تا هویتی مستقل از ایرانی بودن به عرب های اهوازی بدهد. جالب است که تحت حمایت انگلیس و آمریکا رسانه هایی همچون شبکة الاهواز و شبکة المستقلبات و به منظور ترویج و تبلیغ قومیت گرایی راه اندازی شده است.

۸٫ جلب حمایت های خارجی

سران فتنه می کوشند بعد از انجام تحرکاتی در داخل و کسب موفقیت هایی، از طریق حمایت های مادی و معنوی خارجی  و قدرت های بیگانه، دستیابی به اهداف خود را آسان کنند. تلاش می کنند با استفاده از رسانه های بیگانه ، از طریق حمایت قدرتمندان و استفاده از منابع مالی آنان، از طریق دریافت کمک های فکری و نظری و از طریق تحت فشار دادن قدرت موجود زودتر به اهداف مورد نظر خود دست پیدا کنند. البته تئوریسین های انقلاب های مخملی و کودتاهای رنگی نیز به فتنه گران توصیه می کنند که اگر می خواهند از کمک های خارجی، آمریکایی و اروپایی، بهره مند شوند لازم است ابتدا جربزه و توانمندی خود در ایجاد شورش های خیابانی و حرکت های به اصطلاح مردمی را نشان بدهند. جین شارپ در کتاب از دیکتاتوری تا دموکراسی می گوید: «در صورت وجود حرکت های مخالف داخلی، حمایت های جهانی از آنها می تواند بسیار مفید واقع شود. برای مثال، تحریم های اقتصادی بین المللی، ممنوعیت ها، قطع روابط دیپلماتیک، اخراج از سازمان های بین المللی، محکومیت توسط بخش های مختلف سازمان ملل متحد و موارد مشابه می تواند کمک عظیمی برای این حرکت ها باشد. به هر حال، در غیاب یک نهضت مقاومت قدرتمند داخلی، احتمال وقوع موارد بالا کم بوده، در صورت اجرا نیز تأثیر چندانی نخواهند داشت.» . از دیکتاتوری تا دموکراسی، جین شارپ، ص۱۱٫

سران فتنه می کوشند بعد از انجام تحرکاتی در داخل و کسب موفقیت هایی، از طریق حمایت های مادی و معنوی خارجی  و قدرت های بیگانه، دستیابی به اهداف خود را آسان کنند

۹٫ ایجاد سازمان های اجتماعی مردم نهاد

یکی از راه های براندازی نرم، ایجاد و تقویت گروه های اجتماعی مستقل و سازمان های به اصطلاح مردمی است. از طریق این سازمان های اجتماعی مردم نهاد بهتر و سریع تر می توان در لایه های مختلف اجتماعی نفوذ کرد. این سازمان ها طیف وسیعی را در بر می گیرند از سازمان های معنوی و اخلاقی گرفته، تا سازمان های اقتصادی و فرهنگی، ورزشی، تجاری، دانش آموزی، گروه های موسیقی، انجمن های ادبی و امثال آن. طراحی هدفمند این سازمان ها و به کار گماشتن نیروهای مورد نظر در آنها، می تواند در مواقع لازم اهداف فتنه گران را در سطوح مختلف جامعه پیش ببرد. این سازمان ها زمینه های شکل گیری مقاومت های سازمانی در برابر نظام حاکم را فراهم می کنند. در حالی که  انسان های منفرد، غیر سازمانی، هر چه هم قوی و پرتلاش باشند، نمی توانند فشار قابل توجهی بر نظام حاکم وارد سازند. برخی از تئوریسین های انقلاب های مخملی نیز تأکید کرده اند که ایجاد چنین سازمان هایی پیش نیاز موفقیت در مبارزات بعدی است. فایدة دیگر چنین سازمان هایی این است که فتنه گران در موقع لزوم می توانند با هزینه ای بسیار اندک و در زمانی کوتاه همة آنها را در قالب شوراهایی برای ادارة امور حکومت، پس از براندازی نظام حاکم، به کار بگیرند.

۱۰٫ ایجاد فاصله میان مردم و حکومت

تا مقبولیت مردمی حکومت دینی پا بر جا باشد، فرمول فتنه، نه تنها کاربردی نخواهد داشت که نتیجة عکس می دهد. به همین دلیل تئوریسین های فتنه تلاش می کنند این ارتباط وثیق اعتقادی را از طریق ایجاد شبهه در مشروعیت دینی نظام اسلامی و عرفی و عادی جلوه دادن حکومت دینی، سست کرده و از میان بردارند. آنان سعی می کنند زمینة اعتقادی و دینی حکومت را از بین ببرند و در نتیجه ارتباط ایمانی و عمیق میان مردم و رهبری را به ارتباطی طبیعی و عادی تبدیل کنند.

۱۱٫ درآمیختن حق و باطل

«اگر باطل با حق آمیخته نمی شد حق جویان آن را می شناختند و اگر حق به باطل پوشیده نگردد، دشمنان مجال طعنه زدن به آن را نمی داشتند. لیکن اندکی از حق و اندکی از باطل را می گیرند و با هم می آمیزند و در این هنگام شیطان فرصت می یابد تا بر دوستانش مسلط گردد و کسانی که لطف خداوند از پیش شامل حالشان شده است، نجات می یابند.» (نهج، خ۵۰)

طبیعی است کسی که می خواهد در جامعة اسلامی و در میان مسلمانان فتنه گری کند، نمی تواند علناً با معارف اسلامی و ارزش های دینی مخالفت کند، و الا در همان ابتدا با شکست مواجهه خواهد شد. و یا نمی تواند به صورت آشکار انگیزه های باطنی خود را برای مردم بازگو نماید. اگر مردم بدانند که ارباب فتنه دنبال منافع دنیوی خود و به دنبال کسب قدرت برای خود هستند، هرگز حاضر نیستند هیزم آتش آنان شوند. به همین دلیل، فتنه گران می کوشند آمیزه ای از سخنان حق و باطل را به شکلی جذاب و تأثیرگذار به مردم ارائه دهند. لباسی از حق را بر اندام انگیزه های باطل خود بپوشانند. اگر بگویند ما قانون خدا و مقررات دینی را قبول نداریم، کسی از آنها نمی پذیرد اما با شعار حقوق بشر و دموکراسی جلو می آیند. هر چند اینها الفاظی زیبا هستند اما در پشت این الفاظ زیبا، غالباً انگیزه های شیطانی نهفته است.

منبع:کتاب «موج فتنه از جمل تا جنگ نرم»نوشته احمد حسین شریفی

تنظیم:س.آقازاده

نوع مطلب : بصیرت در فتنه شناسی ، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 20 دی 1390
سه شنبه 28 شهریور 1396 03:53 ق.ظ
It's amazing in favor of me to have a web page, which
is helpful designed for my knowledge. thanks admin
سه شنبه 22 فروردین 1396 10:23 ب.ظ
Hmm it appears like your blog ate my first comment (it was extremely
long) so I guess I'll just sum it up what I had written and say, I'm thoroughly enjoying your blog.
I too am an aspiring blog writer but I'm still new to everything.
Do you have any helpful hints for first-time blog writers?
I'd really appreciate it.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی


طراحی سایت   طراحی سایت در کرج   طراحی سایت در کرمانشاه