تبلیغات
ملت بیدار - قیام خونین
ملت بیدار
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من

جرقه انقلاب
 
شهر مقدس قم در تاریخ انقلاب ،همواره پایگاه اصلی و سازمان دهنده قیام و مبارزه علیه نظام ستم شاهی به شمار می رفته است.بی شک، وجود حوزه علمیه و روحانیت متمرکز در این شهر نیز در این مهم تأثیر بسزایی داشته است. آغاز مبارزه و شکل گیری آن ونیز بیداری مردم با رهنمودهای حضرت امام خمینی(ره) درهمین شهر صورت پذیرفت .پس از قیام خونین15خرداد سال1342،نام قم به عنوان مرکز اصلی وهدایت کننده مبارزات برسر زبان ها افتاد و پس از چهارده سال،قیام 19دی سال 1356که آن را«جرقه انقلاب»نیز نامیده اند ،بار دیگر به قیامی همگان و مبارزاتی گسترده انجامید.


شهر قم ازدیدگاه مقام معظم رهبری

 
مقام معظم رهبری،درباره جایگاه شهر قم در پیروزی انقلاب اسلامی می فرماید:

«برای ساختن یک بنا،اول باید پایه های محکم آن را کار گذاشت.هرچه بنا بزرگ تر و سنگین تر و ماندگارتر باشد،پایه های آن محکم تر و قوی تر و شکست ناپذیرتر خواهد بود.اگر ما مبارزه ملت ایران را - که به طورعمومی و تعیین کننده،از سال56آغازشد،به یک بنای رفیع و مستحکم تشبیه کنیم،پایه های قوی و شکست ناپذیر و ماندگار این بنای مستحکم ،در قم نشانده وکار گذاشته شد.قم،یک ذخیره الهی برای اسلام بود».
قیامی دیگر
 

در روز هفدهم دی سال1356،مقاله ای با عنوان«ارتجاع سرخ وسیاه»با امضای احمد رشیدی مطلق،در روزنامه اطلاعات درج شد.در این مقاله که در سالروز کشف حجاب به چاپ رسید، به حضرت امام خمینی(رحمه الله)اهانت شده بود. با اینکه برای نخستین بار نبود که عوامل نظام به حضرت امام (رحمه الله) اهانت می کردند.این بار حتی اهانت به طور صریح صورت نگرفته بود،ولی جرقه ای درشهر مقدس قم زده شد که به قیامی خونین و تاریخ ساز مبدل گردید. این مقاله احساسات و عواطف مردم را نسبت به رهبر ومقتدایشان که در تبعید به سر می برد، برانگیخت و خشم و انزجار عمومی از نظام را به همراه داشت.


دلیل دیگر برپایی قیام

 

از عواملی که درشکل گیری قیام نوزده دی وتسریع شکل گیری انقلاب نقش مهمی داشت، شهادت فرزند گران قدر امام بود. شهادت سید مصطفی خمینی (رحمه الله)موجی از انزجار ونفرت را نسبت به نظام درمیان مردم برانگیخت ؛چرا که آن را اقدامی از سوی رژیم و به دستور شاه می دانستند.از این رو، مجالس گرامیداشت حاج آقا مصطفی به صحنه های مبارزه علیه حکومت و حمایت از امام تبدیل شد. در همین محافل بود که مردم به پاس مجاهدت ها ورنج هایی که رهبرشان متحمل شده بود، به او لقب «امام»دادند.پیام ها وسخنان امام(رحمه الله) درآن روزها ، شعله های انقلاب را فروزان تر ومردم را بیدارتر کرد. رژیم که از روی آوردن همه جانبه مردم به رهبرشان خشمگین شده بود،در اقدامی عجولانه ،با چاپ مقاله ای توهین آمیز شخصیت حضرت امام (رحمه الله) را زیر سؤال برد. این اقدام، تاوان سنگینی برای رژیم به همراه داشت و به قیام بزرگی علیه حکومت جور انجامید.


رشیدی مطلق که بود؟

 

نویسنده مقاله اهانت آمیز«ارتجاع سرخ وسیاه»در روزنامه اطلاعات که خشم و انزجار عمومی مردم را برانگیخت،رشیدی مطلق نام داشت. درباره این نویسنده حرف های بسیاری گفته شده است، ولی آنچه از اسناد و مدارک واعتراف های کارگزاران نظام پلید پهلوی بر می آید، این است که شاه درچاپ مقاله وی، نقش اساسی داشته است. همچنین،محافل مطبوعاتی آن را به داریوش همایون، وزیر اطلاعات وقت نسبت می دهند. ولی در خاطرات خود می گوید:«مقاله از وزارت دربار سرچشمه می گرفت. این مطلب که شاه روایت اولیه مقاله را نپسندید و گفت باید تندتر بشود، درست است».


آغاز حرکت های خود جوش ومردمی

 

نخستین حرکت اعتراض آمیز در برابر انتشار مقاله موهن در روزنامه اطلاعات، با بیداری روحانیت و مردم قم، فردای انتشار آن،یعنی روز هجدهم دی شکل گرفت. در این روز دروس حوزه تعطیل شد و مراجع نیز درس خود را تعطیل کردند. پس ازآن بازاریان قم نیز به حوزه پیوستند ومردم به همراه علما و روحانیون به خانه مراجع رفتند و آمادگی خود را برای اقدام علیه این حرمت شکنی اعلام کردند. مراجع نیز با سخنان خود، ضمن آرام ساختن مردم و روحانیت و تسلی دادن به آنها، افزون برمحکوم ساختن حکومت در این اقدام توهین آمیز،برادامه مبارزه و اعتراض ها تأکید کردند.


تأثیر کلام مراجع تقلید

 

مردم و علما،صبح روز هجدهم دی به سوی خانه آیت الله گلپایگانی حرکت کردند. به سرعت محوطه درونی و بیرونی خانه ایشان از جمعیت پر وآیت الله گلپایگانی با چهره ای غمگین و افسرده وارد شد. وقتی ایشان آیه استرجاع(انا لله و انا الیه راجعون) را خواند، بغض مردم ترکید و صدای گریه از هر سو بلند شد. آیت الله گلپایگانی ادامه داد:«ما هم از وارد شدن این ضایعه بزرگ بر جامعه روحانیت و بر فقه و اجتهاد خبر دارشدیم . اینها اشتباه می کنند؛ اینها فکر نکنند ما دیگر سکوت کرده ایم . وچیزی نخواهیم گفت ودست برمی داریم. اینها باید بدانند که اگر سرنیزه را حتی به زیر گلوی ما بگذارند ما حرفمان را می زنیم».


اعتراض درسکوت

 

بعد از ظهر نوزدهم دی سال1356 آیت الله نوری همدانی سخنرانی کرد. مردم پس از سخنان ایشان آرام و بی سروصدا به طرف خانه آیت الله مشکینی به راه افتادند. بیش از ده هزار نفر که در آن ایام خفقان واضطراب،جمعیت بسیار زیادی بود، با عزمی راسخ و اراده ای پولادین برآن بودند تا قدرت پوشالی نظام شاهنشاهی را در زیر گام های استوارشان خرد کنند. مردم به توصیه آیات و مراجع،آرام راه پیمایی می کردند و فریادها درحنجره ها به دنبال راه گریزی می گشت. بعدها سخنرانان مذهبی از این سکوت بهره بردند.و رژیم را آماج حمله های خود قرار دادند که چرا به روی مردمی که حتی شعار نمی دادند، شلیک کرد.


لحظه های شروع یک حماسه

 

ساعت حدود چهار و سی دقیقه بعد از ظهر هجده دی، مأموران شهربانی و ساواک که در یکی از میدان های قم راه مردم را سدکرده بودند، به دنبال یک برنامه ساختگی ،با شکستن شیشه بانک، به سوی مردم بی دفاع که حتی شعار هم نمی دانند، تیراندازی کردند.مردم نیز که ترسی به دل نداشتند، با چوب و پرتاب سنگ، در برابر تیر و گلوله، شجاعانه مقاومت کردند. با دیدن نخستین شهید، خشم و نفرت مردم از رژیم بیش ازپیش شد و ترس و وحشت از دل ها رخت بربست. جمعیت با شعار «الله اکبر»و«لا اله الا الله»وبا دردست داشتن سنگ و چوب، به سوی عمال شاه سرازیر شدند و درگیری به اوج خود رسید.


قیام 19 دی و دانش آموزان

 

درحالی که روز هجدهم دی روبه غروب بود، دانش آموزان دبیرستان های قم، با بیشترین میزان غرور و شهامت،به صف روحانیان پیوستند. نماز جماعت مغرب و عشا در مسجد اعظم برگزار شد و پس از نماز،طلاب ودانش آموزان و مردم همراه،فریاد می زدند:«مرگ بر این حکومت یزیدی»،«مرگ بر این حکومت پهلوی» «دانش آموز، روحانی!پیوندتان مبارک.»مردم،تظاهرات خود را به صورت آرام و در مسجد اعظم وحرم حضرت معصومه(س) ادامه دادند که فریادهای خالصانه آنان در سنگر مبارزه، با الهام از مکتب توحید، موجب تحریک عواطف واحساسات مردم حاضر درحرم حضرت معصومه(س) وبه حرکت در آمدن آنان شد.


عاشورایی دیگر

 

غروب روز نوزدهم دی، شفق،سرخ و گلگون بود و فضای شهر پرازغم و غربت شده بود. همه جا پر از مأموران شهربانی بود و تظاهر کنندگان پراکنده شده بودند. تنها چیزی که در منطقه درگیری به چشم می خورد،عبا،عمامه و کفش هایی بود که از روحانیان ومردم به جامانده و آغشته به خون بود. مردم به خیابان های اطراف ریخته بودند و این اشعار را سر می دادند:«ازجان خود گذشتیم،با خون خود نوشتیم، یا مرگ یا خمینی»این اشعار زیبا در پایان آن روز غم انگیز،عشق بی کران مردم را به رهبر محبوب خویش نشان می داد.
در اواسط دی سال1356، پیک دربار،نامه ای مهر شده را برای داریوش همایون، وزیر اطلاعات و جهانگردی فرستاد و وی نامه را برای انتشار به روزنامه اطلاعات فرستاد. مسعودی، صاحب امتیاز روزنامه،مفاد مقاله را برای آینده روزنامه، خطرناک تشخیص داد و نگران واکنش علما و روحانیان شد، ولی در تماس هایی که با وزیر اطلاعات و جهاگردی و نخست وزیر وقت(آموزگار)گرفت، دریافت که برخی مفاد تند و تحریک آمیز آن به خواست شخص شاه درمقاله آمده است.
دراین مقاله که نویسنده آن،احمد رشیدی مطلق بیان شده بود، به طور صریح، بی حجابی، فضیلت و حجاب،کهنه پرستی و ارتجاع معرفی و به ساحت مقدس امام خمینی(رحمه الله) اهانت و قیام 15خرداد 1342، توطئه استعمار سرخ و سیاه معرفی شده بود. با پخش روزنامه اطلاعات و رسیدن آن به شهر قم، نخستین واکنش ها شروع شد. مدرسین حوزه علمیه قم در بیت آیت الله حسین نوری گرد آمدند. تا اقدامی هماهنگ داشته باشند. و پس از بررسی تصمیم گرفته شد تا هجدهم دی، درس های حوزه تعطیل شود.
صبح هجدهم دی، طلاب با تشکیل اجتماع بزرگی،تظاهرات و راه پیمایی خود را آرام به سوی منازل مراجع آغاز کردند وبا تجمع در مقابل منازل ایشان،با دادن شعارهایی به حمایت از امام خمینی (رحمه الله)پرداختند. نیروهای امنیتی، با یورش به صف تظاهر کنندگان، اقدام به متفرق کردن و ممانعت ازراه پیمایی کردند. عده ای از طلاب در برابر بیت آیت الله العظمی گلپایگانی تجمع کردند و ایشان برای آنان سخنرانی کرد که مفاد روزنامه،توهین به ما بوده و اگر سکوت کنیم، نشانه موافقت ما با آنان خواهد بود.
سپس راه پیمایان به سمت آیات عظام رفتند و به سخنرانی آنان گوش کردند. بازاریان قم با دیدن اجتماع حوزه علمیه، تصمیم به تعطیلی مغازه های خود در روز 19دی گرفتند.
روز نوزدهم دی ، ساواک و شهربانی به کمک نیروهای کمکی که از تهران وارد قم شده بودند، در سطح شهر،به ویژه درحوالی مدارس علمیه ومرقد حضرت معصومه(س) متمرکز شدند. قشرهای مختلف مردم و طلاب، درمیدان آستانه تجمع کردند و دوباره راه پیمایی به سوی منازل بزرگان حوزه آغاز شد. نخست، به بیت آیت الله میرزا هاشم آملی رفتند آیت الله آملی، در سخنانی به بیان عظمت و شخصیت والای امام خمینی(رحمه الله )پرداخت وهیئت حاکمه و رژیم پهلوی را مورد نفرت روحانیت و ملت برشمرد. نیروهای رژیم ،با آرایش ضد شورش و نفربرهای نظامی در خیابان ها آماده شده بودند.
هنگام عصر، مردم و طلاب،اجتماع کردند و به طرف خانه آیت الله نوری حرکت کردند. سپس در حالی که جمعیت می خواستند از طریق خیابان ساحلی به خانه آیات سلطانی طباطبایی و مشکینی بروند، یکی از مأموران، شیشه بانک صادرات را شکست وبه همین بهانه ،اسلحه ها به طرف مردم، نشانه گیری وتیراندازی شروع شد. با بر زمین افتادن تعدادی از مردم، جمعیت در کوچه های اطراف پناه گرفتند و با هر آنچه به دست می آوردند، مقابل مأموران مسلح رژیم ایستادند. جنگ و گریز تا ساعاتی ازشب ادامه یافت.در این روز،دست کم شش نفر شهید و ده ها تن زخمی شدند. پس از این حادثه،طلاب وعلمای قم با انتشار اعلامیه ای این سؤال را مطرح کردند که آیا فضای باز سیاسی به این معناست که اگر کسانی به مطالب غیر واقعی روزنامه اعتراض کنند، باید با گلوله پاسخ بگیرند؟
با قیام قم، آهنگ حرکت انقلاب با محتوای کاملاً اسلامی ، شتاب فزاینده و گسترده تری به خود گرفت و رهبری امام (رحمه الله) به عنوان نقش اصلی مبارزه با رژیم شاه ظاهر شد.(1)

نقش عاشورا در قیام 19دی
 
علما افزون بر آنکه مبارزات سختی را علیه استبداد دوران ونیز برنامه های ضد مذهبی آنها ترتیب دادند، می کوشیدند با وجود فشارهای سیاسی ،مراسم مذهبی را احیاء کنند. یکی از مهم ترین آنها، عاشوراست که در موارد مختلف،عامل گسترش جهان بینی اسلامی در میان مردم بوده است. حضور روحانیان درایام محرم و صفر درشهرها و روستاها که همواره در این مراسم بر مسائل سیاسی- اجتماعی ایران تأکید می شد و مردم را به انقلاب و وقایع روز آگاه می کرد، احساسات و عواطف مذهبی مردم را درباره مسائل موجود تحریک می کرد. با این کار، عملاً جهان بینی انقلاب،اسلام و عقاید شیعی شد.
روحیه ایثار و شهادت طلبی که در فرهنگ عاشورا موج می زند، یکی از عوامل مؤثر در این زمینه بود. شهادت، نقش بسیار حساسی در تاریخ اسلام و تاریخ امت اسلامی داشته است. انقلاب اسلامی و روند شکل گیری آن، ترجمان،تفسیر و تبیین بسیاری از آیات و روایات بود. از جمله آیات مورد نظر، آیاتی درباره شهادت بود. این آیات به گونه ای ملموس و قابل دست رسی، به جامعه عرضه شد.مسئله مرگ و کشته شدن که امری دردناک و همراه با ترس و وحشت به شمار می رفت، در ایام انقلاب و تحلیل و تفسیری که از مرگ در راه خدا شد، بسیار خوشایند شمرده و از آن استقبال می شد. مرگ در راه خدا و پیروزی یا شکست به «اِحدَی الحُسنَیَین» تفسیر شد. بدیهی است که چنین رویکردی به مرگ و شهادت، دشمن را خلع سلاح می کرد و موجب گسترش و تقویت روحیه انقلابی در مردم می شد. مهم ترین عامل مؤثر در روحیه شهادت طلبی، اعتقاد به معاد و حیات پس از مرگ بود که موجب می شد مردم، بدون ترس از نابودی، با مرگ به استقبال شهادت روند. از جمله این موارد می توان به نهضت عاشورا اشاره کرد.
نهضت عاشورا در ایجاد روحیه شهادت طلبی درمردم، نقش بسزایی داشته است. از نظر تاریخی، نماد شهادت طلبی را در زندگی و شهادت مظلومانه امام حسین(ع) پیشوای سوم شیعیان می توان یافت . قیام امام حسین(ع) واکنش مشابه و خوبی درمقابله علیه رژیم بود. رهبر انقلاب ،شهیدان انقلاب اسلامی را به مثابه شهیدان صفین و کربلا می شمرد و این تعلیم زنده شیعی او، یادآور شهیدان صدر اسلام و الگو گیری ازآنها بود. تحلیل محتوایی پیام های امام به عنوان رهبر نهضت درباره شهید ، شهادت طلبی و شهدای انقلاب اسلامی،خود محرک و انگیزه تداوم انقلاب بود. امام خمینی(رحمه الله) پس از شهادت طلاب مدرسه فیضیه و مدرسه طالبیه تبریز، معتقد بود بایستی راه را ادامه داد؛ چرا که معتقد به «احدی الحسنیین»بود؛ یا پیروزی یا شهادت و به طور صریح اعلام کرد:«ما تکلیف الهی خود را ان شاءالله ادا خواهیم کرد و به احدی الحسنیین نایل خواهیم شد.»(2)


پی نوشت:

1-حمید روحانی، نهضت امام خمینی(ره)؛ سایت تبیان قم،
2-امام خمینی(ره)، صحیفه نور، ج1،صص 43و69.


نوع مطلب : قیام مردم قم، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 28 تیر 1390
پنجشنبه 10 اسفند 1396 07:22 ب.ظ
هنگامی که یک نفر برای چیزی مورد نیاز خود را جستجو می کند، بنابراین او می خواهد که در دسترس باشد
در جزئیات، بنابراین چیزی در اینجا نگهداری می شود.
دوشنبه 30 بهمن 1396 10:25 ب.ظ
بخش زیبا از محتوا. من فقط بر روی سایت شما و در سرمایه ی سرمفتش خاص تردید کردم که ادعا می کنم که در واقع به دست آورده ام
پست های وبلاگ خود را به حساب کاربری خودتان تحویل دادید. به هر حال من خواهم بود
اشتراک خود را با افزایش و حتی موفقیت من به شما به طور مداوم سریع دسترسی پیدا کنید.
دوشنبه 2 بهمن 1396 08:48 ب.ظ
سلام، من فکر می کنم این یک وبلاگ عالی است. من stumbledupon آن؛)
از آنجایی که کتاب آن را علامت زده ام، دوباره می روم. پول و آزادی است
بهترین راه برای تغییر، ممکن است غنی باشد و ادامه دهید
برای راهنمایی دیگران.
جمعه 24 آذر 1396 07:31 ب.ظ
سلام. من وبلاگ خود را با استفاده از msn پیدا کردم. این هست
یک مقاله بسیار خوب نوشته شده. من خواهم ساخت
مطمئن شوید که آن را نشانه گذاری کنید و دوباره به خواندن اطلاعات مفید خود بروید. با تشکر
برای پست مطمئنا برگشتم
پنجشنبه 9 آذر 1396 11:22 ب.ظ
برای آخرین اخبار شما باید برای دیدن وب و در وب من این وب سایت را به عنوان بهترین وب سایت برای بیشتر به روز رسانی به روز.
دوشنبه 6 آذر 1396 07:51 ب.ظ
اگر کسی بخواهد نظر کارشناسانه در مورد وبلاگ نویسی و سایت سازی پس از آن را دنبال کند
من توصیه می کنم او را / او به پرداخت سریع بازدید از این وبلاگ، نگه دارید تا کار سخت.
جمعه 3 آذر 1396 07:30 ب.ظ
سلام! این پست وبلاگ را نمی توان هیچ نوشته ای
بهتر! رفتن از طریق این پست به یاد من از گذشته من
هم اتاقی! او به طور مداوم در مورد این مسائل را ادامه داد. من قطعا این مقاله را برای او ارسال خواهم کرد.
کاملا مطمئن است که او خواندن خوبی دارد.
تشکر فراوان برای به اشتراک گذاری!
سه شنبه 30 آبان 1396 09:02 ب.ظ
وبلاگ شگفت انگیزی که اینجا دارید اما مایل بودید بدانید
اگر از هر انجمن گفتگوهای کاربر می دانستید که موضوعات مشابهی در مورد این موضوع را پوشش می دادید؟

من واقعا دوست دارم که بخشی از جامعه باشم
جایی که من می توانم پیشنهادهایی را از دیگر افراد با تجربه که به همان علاقه علاقه مند می شوند، دریافت کنم.

اگر شما هر گونه توصیه، لطفا اجازه دهید من می دانم.
کودوس!
پنجشنبه 18 آبان 1396 03:08 ق.ظ
بسیار سریع این سایت در میان همه کاربران وبلاگنویسی معروف خواهد بود
با توجه به محتوای خوب آن
شنبه 13 آبان 1396 11:14 ب.ظ
سلام من کویین هستم اولین بار که من برای خواندن اظهار نظر کردم
این پست من فکر کردم من می توانم به دلیل این پاراگراف معقول نظر بدهم.
شنبه 13 آبان 1396 07:16 ب.ظ
سلام هر کس، در اینجا هر کسی این دانش را به اشتراک می گذارد
بنابراین خواندن این صفحه وب بسیار راحت است و
من هر روز این صفحه وب را دیدم.
پنجشنبه 11 آبان 1396 02:46 ق.ظ
وای، این چیزی است که من دنبال آن بودم، چه مواد!
وجود دارد در اینجا در این وب سایت، با تشکر از مدیر
این وب سایت
پنجشنبه 11 آبان 1396 01:33 ق.ظ
با سپاس از پدرم که در مورد این صفحه وب به من اطلاع داد، این صفحه وب واقعا عالی است.
چهارشنبه 10 آبان 1396 10:22 ب.ظ
چیزهای جالب در اینجا من بسیار خوشحالم که همکارم
مقاله شما خیلی ممنونم و نگاهی به لمس می کشم
شما. می توانی لطفا برایم یک نامه پست کنی؟
چهارشنبه 10 آبان 1396 07:28 ب.ظ
پست بسیار خوبی است من فقط بر وبلاگ شما خیره شدم و می خواستم بگویم که من واقعا از پست های وبلاگ شما گشت و گذار داشتم.
در هر صورت من به فید RSS شما اشتراک می کنم و امیدوارم
شما به زودی نوشتید
دوشنبه 8 آبان 1396 08:24 ب.ظ
وای، این چیزی است که من دنبالش بودم، چه
داده ها! در اینجا در این وبلاگ موجود است، با تشکر از admin این سایت.
دوشنبه 8 آبان 1396 01:00 ب.ظ
سلام! من می توانستم سوگند یاد کنم که من قبل از این وبسایت بوده ام
اما پس از بررسی برخی از پست من متوجه شدم این جدید برای من است.
با این حال، من کاملا خوشحالم که آن را یافتم
من علامت گذاری به عنوان کتاب و چک کردن اغلب!
یکشنبه 16 مهر 1396 01:11 ق.ظ
هنگامی که کسی یک نوشتار نوشت، ایده ی کاربر را حفظ می کند
در ذهن او / که او یک کاربر می تواند آن را درک کند. به همین دلیل است
این پست برجسته است. با تشکر!
یکشنبه 19 شهریور 1396 07:27 ب.ظ
من عاشق خواندن از طریق پست است که باعث می شود مردان و زنان فکر می کنم.
همچنین از شما ممنونم که اجازه دادید که نظر بدهید!
یکشنبه 19 شهریور 1396 05:25 ب.ظ
سلام به هر بدن، این اولین بازدید من از این وبلاگ است؛ این وب سایت دارای اطلاعات عالی و واقعی است که به نفع بازدیدکنندگان است.
یکشنبه 19 شهریور 1396 03:14 ب.ظ
من آن را می خواهم، من نیز از این صفحه وب در سایت بازدید میکنم
به طور منظم، این سایت واقعا محتاط است
و مردم در واقع افکار خوبی را به اشتراک می گذارند.
یکشنبه 19 شهریور 1396 01:58 ب.ظ
متشکرم برای ارسال شگفت انگیز شما! من واقعا لذت بردم
خواندن آن، شما می توانید یک نویسنده عالی باشید. من اطمینان خواهم داشت که من هستم
وبلاگ خود را بنویسید و روزی یک بار به آنجا برمیگردد.
من می خواهم شما را تشویق کنم تا قطعا کار بزرگ خود را ادامه دهم، شب خوبی داشته باشم!
یکشنبه 19 شهریور 1396 09:22 ق.ظ
با توجه به مطالب بسیار زیاد و مقالات شما تا به حال هر گونه مسائل را اجرا کنید
از پلاگین یا نقض کپی رایت؟ سایت من دارای محتوای منحصر به فرد زیادی است که من خودم یا برونسپاری آن را طراحی کرده ام اما به نظر می رسد تعداد زیادی از آن را در سراسر وب بدون توافق من ظاهر می شود.
آیا می دانید هر راه حل برای کمک به کاهش محتوای غلط است؟
من واقعا از آن قدردانی میکنم
جمعه 17 شهریور 1396 03:27 ب.ظ
این یک مقاله عالی برای همه بینندگان آنلاین است؛ آنها
من از آن مطمئن خواهم شد.
پنجشنبه 12 مرداد 1396 09:33 ب.ظ
Howdy! I could have sworn I've visited this site before but after browsing through many of
the articles I realized it's new to me. Nonetheless, I'm
definitely pleased I found it and I'll be book-marking it and
checking back frequently!
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:48 ب.ظ
I was able to find good information from your content.
جمعه 16 تیر 1396 07:07 ب.ظ
Great post. I was checking continuously this blog and I am impressed!
Very helpful information particularly the last part :) I care for such information much.
I was seeking this certain information for a
long time. Thank you and best of luck.
چهارشنبه 14 تیر 1396 11:35 ب.ظ
Hi my loved one! I want to say that this article is awesome,
nice written and come with almost all important infos. I'd like to look extra posts
like this.
یکشنبه 4 تیر 1396 09:53 ب.ظ
بسیار ریشه از خود نوشتن در حالی که صدایی مناسب ابتدا آیا نه نشستن بسیار خوب
با من پس از برخی از زمان. جایی در سراسر جملات شما در واقع موفق
به من مؤمن اما فقط برای کوتاه در حالی که.
من این کردم مشکل خود را با جهش در منطق و شما خواهد
را خوب به پر کسانی که معافیت. در این
رویداد شما در واقع که می توانید انجام من را مطمئنا
تا پایان در گم.
دوشنبه 1 خرداد 1396 08:25 ب.ظ
Every weekend i used to pay a visit this web page, because
i want enjoyment, for the reason that this this site conations truly pleasant funny
information too.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی


طراحی سایت   طراحی سایت در کرج   طراحی سایت در کرمانشاه