تبلیغات
ملت بیدار - امام‌خمینی(ره)
ملت بیدار
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
آیت‌الله‌العظمی سید روح‌الله الموسوی الخمینی (ره)، روز 20 جمادی‌الثانی سال 1320 ه.ق/1279 ه.ش مصادف با سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) در شهرستان خمین دیده به جهان گشود. پدرش آیت‌الله سیدمصطفی موسوی خمینی، تحصیلات خود را در نجف اشرف در زمان میرزای شیرای دنبال كرده و از مجتهدین زمان خویش بود كه پس از بازگشت از نجف به عنوان پیشوای مذهبی مردم خمین و حومه مورد قبول همگان بود. مادر امام‌خمینی(ره)‌ بانو هاجر احمدی، ‌از زنان متدین و پاكدامن آن دیار بود. سید روح‌الله پنج ماهه بود كه پدرش در ماجرای درگیری مردم منطقه با اشرار و راهزنان، توسط گروهی از آنان در راه شهرستان خمین به اراك مورد حمله قرار گرفت و بر اثر برخورد چند گلوله به كتف و كمر در سن 47سالگی به قتل رسید.
امام‌خمینی تحصیلات ابتدایی را در خمین آغاز كرد. او نزد معلمی به نام «‌میرزا محمود» ‌نوشتن و خواندن را در خانه آموخت و برای آموزش قرآن و ادبیات فارسی نزد «‌ملا ابوالقاسم» به مكتب‌خانه رفت و نزد «‌آقاحمزه محلاتی» كه استاد خط بود به فراگیری خطوط مختلف پرداخت. قبل از پانزده سالگی، تحصیلات اولیه را به پایان رساند و مقدمات علوم اسلامی را نزد «آقا مهدی داعی» آغاز كرد و منطق را نیز نزد «‌آقا نجفی»‌(شوهر خواهرش) خواند و «مطوّل» و «سیوطی» را نیز در محضر برادرش آیت‌الله پسندیده آغاز كرد. در سال 1299 ه.ش عازم اراك شد و در حوزه علمیه این شهر كه زیر نظر آیت‌الله سید عبدالكریم حائری اداره می‌شد به كسب علم مشغول شد.

درآنجا «مطوّل» و «منطق» را نزد «شیخ محمد علی بروجردی» و «حاج محمد گلپایگانی» ادامه داد و «شرح لمعه» را نزد «آقا عباس اراكی» آغاز كرد. امام‌خمینی در سال 1300 ه.ش به قم رفت و در مدرسه «دارالشفاء» اقامت كرد. در آنجا «مطوّل» را نزد «‌آقا میرزا محمد علی ادیب تهرانی» ادامه داد و مقداری از سطوح را نزد «حاج سید محمد تقی خوانساری» و بیشترش را نزد «آقا میرزا سید علی یثربی كاشانی» كه هر دو از علمای برجسته و مشهور آن زمان بودند خواند و تا سال 1305ه.ش موفق شد سطوح را به پایان رسانده و در محضر آیت‌الله حائری به درجه اجتهاد نائل گردد.
امام‌خمینی(ره) پس از اخذ درجه اجتهاد، برخلاف رسم معمول زمان خود به نجف اشرف عزیمت نكرد و به تدریس علوم خارج فقه و اصول در حوزه علمیه قم مشغول شد. امام‌خمینی(ره) درسال 1308 با دختر آیت‌الله ثقفی تهرانی از علمای شهر قم ازدواج كرد كه حاصل این ازدواج دو پسر و سه دختر بود.
آیت‌الله روح‌الله خمینی در فاصله‌ی بین سالهای 1308 تا 1315 شمسی به تدریس در حوزه علمیه و تألیف كتابهای علمی مشغول شد و حاصل آن تلاشها این بود كه او در سال 1315 به چهره‌ای برجسته‌، مشهور و محبوب در میان مجتهدین زمان خود تبدیل شده بود. پس از فوت آیت‌الله حائری و آیت‌الله بروجردی به قم مهاجرت كردند. امام از جمله شاگردان برجسته در كلاسهای ایشان بود، و همزمان به تدریس فلسفه نیز می پرداخت. كلاسهای فلسفه ایشان از پرجمعیت‌ترین جلسات درس حوزه علمیه بود كه تقریباً بیش از پانصد نفر در آن شركت می‌كردند. پس ازفوت آیت‌الله بروجردی درسال 1340 كه مرجع مسلم وقت بود گروهی از علما و طلاب قم به دیدار امام آمدند و از ایشان اجازه خواستند تا با هزینه شخصی خود فتواهای ایشان را درقالب رساله عملیه چاپ كنند، امام بنا به اصرار ایشان اجازه داد.
فعالیت سیاسی امام‌خمینی به طور گسترده و علنی از سال 1341 ه.ش آغاز شد. هنگامی كه اسدالله علم، نخست‌وزیر محمدرضا پهلوی لایحه انتخابات «‌انجمنهای ایالتی و ولایتی» را در هیأت‌دولت به تصویب رساند. بر طبق یكی از مفاد این لایحه شرط مسلمان بودن كاندیداها حذف گشت و سوگند به قرآن مجید در ابتدای خدمت نیز تبدیل به سوگند به كتاب آسمانی شد. پس از انتشار خبر، علمای قم تشكیل جلسه دادند و پس از بحث و گفتگو به این نتیجه رسیدند كه تصویب این لایجه سرآغاز اقدام های دین‌ستیزانه دولت است و باید مقابل آن ایستادگی كرد.
پایداری امام و دیگر روحانیون برمواضع خود و سیل اعتراضات مردم نسبت به این لایحه چنان شدید بود كه نخست وزیر دو ماه پس از تصویب لایحه در آذرماه همان سال ناچار به بازپس‌گیری لایحه و اعلام علنی ابطال آن شد. تكرار اعمال دین‌ستیزانه و همچنین آخرین سخنرانی شاه باعث شد امام‌خمینی طی اطلاعیه‌ای نوروز سال 1342 را عزای عمومی اعلام كرده و به این وسیله توجه مردم را به اوضاع كشور جلب نماید. به دنبال این اقدام، ‌شاه در یك عمل تلافی‌جویانه، گروهی از كماندوهای نظامی را در لباس مبدل به قم فرستاد تا یكی از مجالس عزاداری را كه به مناسبت شهادت امام جعفر صادق(ع) برگزار شده بود بر هم بزنند. در چهلم شهدای مدرسه فیضیه امام طی اطلاعیه‌ای به اعمال خشونت بار رژیم اعتراض كرده و همكاری حكومت ایران با رژیم اشغالگر قدس را مورد حمله قرار داد. با فرارسیدن ماه محرم دستگاه امنیتی محمد رضا پهلوی برای جلوگیری از فعالیتهای مذهبی ضد رژیم در این ماه تدابیر گسترده‌ای اتخاذ كرد. اما در بعدازظهر روز عاشورا مصادف با سیزدهم خرداد سال 1342 امام‌خمینی(ره) طی یك سخنرانی كشتار طلاب مدرسه فیضیه را به عنوان جنایت رژیم محكوم نموده و با سیاستهای اسلام‌ستیزانه شاه و همكاری او با حكومت اشغالگر قدس به شدت حمله كرد. در نیمه شب 15 خرداد مأموران ساواك مخفیانه به منزل امام ریختند. ایشان را دستگیر و روانه تهران كردند، امام را ابتدا به باشگاه افسران و از آنجا به پادگان قصر و سپس به پادگان عشرت آباد بردند.
ساواك امام را پس از دو ماه، ‌از زندانهای نظامی به منزلی در منطقه داوودیه تهران منتقل ساخته و تحت نظر گرفت، این حبس ده ماه طول كشید تا با سقوط علم و روی كار آمدن حسنعلی منصور كه سیاست رابطه بهتر با روحانیان را پیشه ساخته بود زمینه مساعدی برای آزادی امام فراهم شد. امام در 18 فروردین سال 1343 به قم بازگشت و مورد استقبال شادمانه انبوه مردم و روحانیان قرار گرفت.
امام در روز چهارم آبان سخنرانی منتقدانه‌ای درباره‌ی مواضع خفت بار حكومت در مقابل آمریكا و نیز تصویب لایحه كاپیتولاسیون ایراد فرمودند كه به همین دلیل درشب 13 آبان 1343 منزل امام در قم توسط نیروهای نظامی محاصره شد، نظامیان امام را پس از دستگیری مستقیماً به فرودگاه تهران برده و بلافاصله به تركیه تبعید كردند، تبعیدی كه پانزده سال ادامه یافت. در پی تبعید امام موجی از اعتراض و اعتصاب كشور را فرا گرفت.
امام خمینی درسال 1344 به همراه فرزندش آیت‌الله سیدمصطفی‌خمینی از تركیه به عراق رفت، ‌این امر مردم و مقلدین امام را شادمان ساخت. زیرا امكان برقراری ارتباط با ایشان بسیار بیشتر شده بود. اعلامیه‌ها، ‌نوارهای سخنرانی و فتواهای ایشان ازطریق زائران ایرانی وعلاقه‌مندان به ایران آورده می‌شد و از همین راه خمس و زكات و وجوهات شرعی مقلدان به دست ایشان می‌رسید. روز اول آبان سال 1356 آیت‌الله سید مصطفی خمینی فرزند بزرگ امام به طرز مرموزی جان سپرد، اگر چه علت مرگ او به درستی روشن نشد اما مردم معتقد بودند كه رژیم برای ضربه زدن به مخالف سرسخت و قدیمی خود فرزند او را به قتل رسانده است.
رژیم برای قطع ارتباط امام و مردم به حكومت بعث عراق فشار آورد و محدودیتهای شدید، محاصره منزل و ممنوع الملاقات كردن امام توسط رژیم بعث و سرانجام اخراج ایشان از عراق با هماهنگی دولت ایران و عراق صورت پذیرفت. امام به قصد پیدا كردن محلی برای اقامت به سوی كویت رفت اما دولت كویت اجازه ورود ایشان به خاك كشورش را نداد، سرانجام امام‌خمینی در 14مهر1357 با صلاحدید اطرافیان عازم فرانسه شد و در دهكده كوچك نوفل‌لوشاتو واقع در حومه پاریس اقامت كرد و از آنجا انقلاب ایران را كه اكنون همه‌گیر شده بود را هدایت كرد. سرانجام شاه به بهانه استراحت از كشور خارج شد. مردم یك قدم به پیروزی نزدیك‌تر شدند، دولت بختیار نیز مدت زیادی قادر به مقاومت در برابر خواسته‌ی مردم كه بازگشت رهبر تبعیدی به وطن بود نشد و سرانجام پس از پانزده سال امام در 12 بهمن 1357 به ایران بازگشت و جهان شاهد بزرگترین، مردمی‌ترین و پرشورترین استقبال تاریخ شد.
نخستین اقدامات امام بعد از پیروزی انقلاب، استقرار جمهوری اسلامی با رأی مردم و تدوین قانون اساسی و به رأی گزاردن آن و نیز انتخابات متعدد برای تشكیل نهادهای حكومتی بود.


منبع : وبلاگ ایران 57
نوع مطلب : شخصیت های انقلاب، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 3 دی 1390
دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 03:11 ب.ظ
Great blog here! Also your website loads up fast!

What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
I wish my web site loaded up as fast as yours lol
سه شنبه 17 مرداد 1396 03:48 ق.ظ
Hey! I could have sworn I've been to this blog before but after checking through some of
the post I realized it's new to me. Anyhow, I'm definitely
happy I found it and I'll be book-marking and checking back often!
پنجشنبه 29 تیر 1396 02:24 ق.ظ
Good info. Lucky me I recently found your site by accident
(stumbleupon). I've book-marked it for later!
چهارشنبه 28 تیر 1396 08:28 ب.ظ
I used to be able to find good info from your blog posts.
چهارشنبه 28 تیر 1396 07:25 ب.ظ
Everyone loves what you guys are usually up too.
Such clever work and exposure! Keep up the good works guys I've incorporated you guys to my personal blogroll.
چهارشنبه 28 تیر 1396 05:50 ب.ظ
These are in fact great ideas in concerning blogging.

You have touched some fastidious factors here. Any way keep up wrinting.
چهارشنبه 28 تیر 1396 08:51 ق.ظ
It's not my first time to pay a visit this
web page, i am browsing this web site dailly and obtain good facts from here all the
time.
چهارشنبه 28 تیر 1396 05:58 ق.ظ
Have you ever thought about adding a little bit more
than just your articles? I mean, what you say is valuable and
everything. However think of if you added some
great images or video clips to give your posts more, "pop"!
Your content is excellent but with images and video clips, this
blog could undeniably be one of the most beneficial in its field.
Wonderful blog!
دوشنبه 26 تیر 1396 05:45 ب.ظ
Superb site you have here but I was curious about if
you knew of any user discussion forums that cover the same topics discussed
in this article? I'd really love to be a part of online community where I can get
responses from other experienced people that share the same interest.
If you have any suggestions, please let me know. Kudos!
جمعه 23 تیر 1396 11:25 ق.ظ
Hi there mates, pleasant post and nice urging commented at
this place, I am genuinely enjoying by these.
سه شنبه 22 فروردین 1396 03:36 ب.ظ
Yesterday, while I was at work, my cousin stole my apple ipad and tested to
see if it can survive a twenty five foot drop,
just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views.
I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی


طراحی سایت   طراحی سایت در کرج   طراحی سایت در کرمانشاه